Çalışma Saatleri :
Hafta içi 10:00 - 18:00
Hafta Sonu yok

Dt. Kadir Demirel (Özgeçmiş)

Klinik ve Uygulamalı Hipnoz Derneği Başkanı (KUHD BAŞKANI)

Nazilli'de dünyaya gelen Kadir Demirel, İlkokul, ortaokul ve liseyi bu şirin ilçede bitirdikten sonra, İzmir`e yerleşerek, Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ne girdi. Bir süre burada eğitim gördü. Sonra zamanın siyasal şartları sonucu eğitimine ara vermek zorunda kaldı. Bu arada fotoğrafçılık ve gazetecilik yaptı.

1986 yılında, tekrar dişhekimliği fakültesine döndü. Hem okula devam etti, hem de Hürriyet Gazetesi`nde muhabirlik yaparak eğitimini sürdürdü.

Eğitimi sırasında "hipnoz" konusunda Türkiye'nin en önemli bilim adamlarından olan, Dişhekimi Prof. Dr. Turan Cengiz`in özel asistanı olarak çalışmalarına katılıp, hipnozu öğrendi. Dişhekimliği Fakültesi Bitirme tezi olarak "Kemoanastezi ile Hipnoanestezinin karşılaştırılması" isimli bir araştırma yaptı. Bu araştırması başarılı bulundu.

Mezuniyet sonrası, Serbest dişhekimliğinin yanı sıra, hipnoz çalışmalarını da sürdürdü. Hipnozu İzmir ve çevresinde yaygınlaştırmak için hem halka hem de doktorlara ve psikologlara eğitim ve tanıtım çalışmaları yaptı. İzmir ve çevresinde halen faaliyet gösteren çoğu hipnoterapist ilk eğitimini Kadir Demirel`den aldı ya da onun konferanslarında hipnozu gördü, tanıştı, öğrendi...

Bu konuda çeşitli dernek ve kuruluşların çağrısı üzerine 110 kadar konferans verdi.Türk Amerikan Derneği tiyatro salonunda 2 ayda bir kez olmak üzere, 1994-1998 yılları arasında tanıtım seminerleri yaptı.

Çeşitli yayın organlarında hipnozu anlatmak ve topluma kazandırmak üzere programlar yaptı. 19.12.2002 tarihinde Prof. Dr. Ayşen Baykara, Prof. Dr.Necmi Görkay, Prof. Dr. Ertuğrul Sabah ile birlikte "Bilimsel açıdan Hipnoz" konulu paneli düzenledi. Ayrıca, 23-24-25 Mayıs 2003 tarihlerinde Ege Ağız ve Diş Sağlığı ve Dişhekimleri Derneği ile 25 kadar doktor dişhekimi ve psikoloğa hipnoz kursu verdi. 2004 yılında Klinik ve Uygulamalı Hipnoz Derneğinin kuruluşunda görev aldı. Halen, Klinik ve Uygulamalı Hipnoz Derneği kurucu üyesi ve Başkanı olan Kadir Demirel, Yeditepe Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi`nin açtığı Hipnoz Eğitim Kursları'nda da eğitmen olarak görev yaptı. 2006 yılında Klinik ve uygulmalı Hipnoz Derneği (KUHD) tarafından İzmir`e davet edilen Alman Hipnoz Derneği Başkanı Dişhekimi Albrecht Schmierer`in çalışmalarına katıldı. 2007 yılı 12-13 mayıs tarihlerinde Yeditepe Üniversitesi Kurslar Bölüm başkanı Dişhekimi Ali Eşref Müezzinoğlu, KUHD başkanı Op.Dr.Cüneyt Tuğrul, Homeopati Derneği Başkanı Uzm.Dr. Sevgi Postoğlu ve Dt.Olcay Aldemir ile Doktorlara Hipnoz Kursu (1.basamak) düzenlemişlerdir. Aynı zamanda 30 Haziran - 1 Temmuz tarihlerinde de yine aynı ekip ile 2. ve 3. basamak hipnoz kursunu düzenleyip, 40 kadar tıp doktorunun hipnoz dünyasına katılmasına yardımcı olmuşlardır. Bu kurslar gelenek olarak 2017 yılına kadar devam etmiştir. Yine KUHD ekibi Yeditepe Üniversitesi Uluslararası Hipnoz Kongresi'nde eğitmen basın sorumlusu olarak görev almaktadır. 30-31 ekim,1-2 kasım 2008 tarihlerinde İstanbul Aydın Üniversitesi, Tıbbi Hipnoz Derneği (istanbul) ve Klinik ve Uygulamalı Hipnoz Derneği (İzmir) bünyesinde gerçekleşen "Uluslararası Hipnoz Kongresi"nde KUHD üyeleri adına Dt.Kadir Demirel, "Dişhekimliğinde hipnoz" konusunu anlatmış ve video gösterisi yapmıştır. Büyük beğeni toplayan sunum sonunda Uluslararası Hipnoz Birliği başkanı Psikiyatrist Dr. Eric Vermetten, beğenilerini dile getirmiş, Demirel'i kutlamıştır. 6 - 12 şubat 2009 tarihlerinde Almanya'nın başkenti Berlin'de Prof.Dr. Tuncer Öztan'ın yaptığı bir organizasyon sonucu 5 günlük hipnoz seminerleri” gerçekleştirmiştir. 2010 yılından bu yana, her yıl Rotary Kulüplerinin daveti üzerine Gaziantep’e giderek, 5 günlük hipnoz tanıtım seminerleri vermektedir.  19-22 Ağustos 2012 tarihlerinde Almanya-Bremen'de gerçekleşen Dünya Hipnoz Kongresi’nde “Dişhekimliğinde Hipnoz" başlıklı seminerler vermiştir. 2015 yılında Paris’te yapılan Dünya Hipnoz Kongresi’nde “Dental Hipnoz ve Anestezisiz Diş Çekimi” konulu video sunumu büyük beğeni toplamıştır.

Şu an gelinen noktada Yeditepe Üniversitesi ve İstanbul Aydın Üniversitesi ve Üsküdar Üniversitesi bünyesinde Hipnoz Araştırma ve Uygulama Birimleri kurulmuştur. Bu çok sevindirici bir gelişmedir. Bütün bu gelişmeler, başta Dt. Ali Eşref Müezzinoğlu, Dr. Ali Özden Öztürk olmak üzere Türkiye çapındaki 3-5 kişinin bitmeyen çabalarının ürünüdür. Bu ekip 2004 yılından bu yana hipnoz konusunda yasal bir düzenleme gerekli olduğunu sağlık bakanlığıa iletmiş ve ortak çalışmalar başlatılmıştır. Bakanlık 27 ekim 2014 tarihinde hipnozu bilimsel bir uygulama olarak kabul etmiş ve yasa ve yönetmelik çıkmıştır. Şu anda yönetmeliği uygulamak üzere son çalışmaları yapmaktadır. 2015 ekim ayı itibarıyla, hipnoz yasalaşmıştır. 2017 yılına gelindiğinde Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Erzurum Atatürk Üniversitesi bünyesinde Sağlık Bakanlığı destekli hipnoz eğitim birimleri kurulmuştur. Sağlık Bakanlığı Dt.Kadir Demirel’in çalışmalarını başarılı bulmuş ve “Hipnoz Uygulama Belgesi” ile onamıştır.

Bu gelişmelerin ve çabaların İzmir'deki öncüsü de Dt.Kadir Demirel'dir. Halen dişhekimliğine, hipnoz çalışmalarına ve insan sağlığına faydalı olma gayretlerine bitmez bir enerjiyle devam etmektedir. Klinik ve Uygulamalı Hipnoz Derneği Başkanıdır.