Çalışma Saatleri :
Hafta içi 10:00 - 18:00
Hafta Sonu yok

İmplantın Aşamaları

1- Muayene ve Planlama

Muayene aşamasında detaylı bir ağız içi muayene ile dişetleri, alt ve üst çenenin ve dişlerin birbirleriyle ilişkileri gibi durumlar incelenir. Uygulanacak implantların sayısı boyu tipi implantların üstüne yapılacak protezler çene cerrahı ve diş hekiminin kombine çalışmasıyla kararlaştırılır. Klasik radyografilerin yanı sıra komplike vakalarda üç boyutlu tomografi alınarak özel bir cihazda çenenin aynı ölçüde modeli elde edilerek implantların yerleştirileceği bölgeler en az hatayla planlanır.

2- Operasyon

Operasyon implant konusunda gerekli eğitimi almış bir ekiple beraber dişhekimi tarafından yapılmalıdır. İmplantın yerleştirilmesi diğer diş tedavileri gibi lokal anestezi ile yapılır. İnsizyon dişeti üzerinden yapılarak kemikte uygun aletlerle implantın yerleştirileceği yuva açılır. İmplant bu silindirik yuvaya yine özel aletler kullanılarak yerleştirilir. İşlem, uygulanacak olan implantların sayısına bağlı olarak bir saat veya biraz daha fazla sürebilir.

3- İyileşme Safhası

İmplant yerleştirildikten sonra, kemikle bütünleşmesi için belli bir zaman geçmesi gerekmektedir. Bu süre alt çene için 2 - 2,5, üst çene için ise 3 - 4 aydır. Bu süre içerisinde hastaya geçici bir protez uygulanabilir.(*) Hastalar uygulanan implantların üzerine direk çiğneme yükü vermeden normal beslenmelerini yapabilir.

4- İmplantın Yerleştirilmesi

İyi bir tedavi için doğru bir planlama gerekir. Daha sonrasında yapılacak operasyonun da yeterli ekipman ve deneyimli bir ekip tarafından yapılması kuşkusuz çok önemlidir. İmplantlar diğer diş tedavileri gibi lokal anestezi ile uygulanır. Fakat bazı vakalarda çene kemiğinin yeterli olmadığı durumlarda greft dediğimiz doku ilavesinin gerekli olduğu uzun operasyonlarda veya aşırı stresli hastalarda genel anestezi veya sedasyon altında, ya da hipnoz altında konforlu bir şekilde operasyon yapılır.

5- Protezin Yapılması

İyileşme süresi tamamlanıp implant, çevresi tamamen yeni kemikle dolup kemiğe iyice adapte olduktan sonra, implantın üzerine üst yapısı yerleştirilir. Daha önce planlaması yapılan protez için ölçü alınır. Protez tek bir kron, köprü, parsiyel veya tam protez şeklinde yapılabilir.